wtorek, 19 lipca 2016

Młot wahadłowy charpy'ego

http://testy-wytrzymalosciowe.blogspot.com/

Elementy konstrukcji są w czasie pracy często narażone na bardzo duże obciążenia dynamiczne. Z tego powodu konieczna jest znajomość własności charakteryzujących zachowanie się materiału w przypadku wystąpienia nagłych zmian obciążenia. Dla określenia tych własności stosuje się próby udarowe, pozwalające zbadać odporność na uderzenia i jednocześnie skontrolować jakość obróbki cieplnej, stwierdzić skłonność materiału do starzenia, zbadać kruchość na zimno i gorąco itp.


Stosowane są następujące próby udarowe: próba rozciągania, ściskania, skręcania i zginania.
W praktyce najczęściej stosuje się udarową próbę zginania, która nosi popularną nazwę próby udarności. Pozwala ona na dokładniejsze określenie zmian własności wytrzymałościowych materiału poddanego procesom technologicznym, niż na to pozwalają próby statyczne. Próba udarności charakteryzuje się gwałtownym wzrostem obciążenia, a udarność jest miarą kruchości materiału. Materiał, który charakteryzuje się niewielkim wydłużeniem i małą udarnością, jest materiałem kruchym.
Urządzeniem, za pomocą którego dokonuje się pomiaru udarności jest młot wahadłowy Charpy'ego.
Składa się on z następujących części: wahadła, którego oś osadzona jest na łożysku w stojaku, podpór, na których opiera się próbka, oraz podziałki umożliwiającej odczytanie ilości energii zużytej na złamanie próbki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz